دبيرخانه انجمن صنايع نساجي ايران

كارنامه بهاري تجارت خارجي ايران منتشر شد: ۱۰.۴ ميليارد دلار كالا در ۳ ماهه سال جاري صادر شد

4_2016_06_12_15_06_17.jpeg

به گزارش خبرگزاري تسنيم به نقل از روابط عمومي گمرك ايران،در سه ماهه نخست سال‌جاري ۲۷ ميليون و ۷۸۰ هزار تن كالا به ارزش ۱۰ ميليارد و ۴۷۲ ميليون دلار به خارج از كشور صادر شد كه اين رقم در مقايسه با دو ماهه نخست سال‌جاري از لحاظ ارزش بالغ بر ۳ ميليارد و ۶۱۰ ميليون دلار افزايش داشته است. از حيث وزني نيز ميزان صادرات كالا در مدت مذكور بيش از ۹ ميليون و ۶۶۰ هزار تن افزايش نشان مي‌دهد.

گزارش دفتر فناوري اطلاعات و ارتباطات گمرك ايران درخصوص كارنامه بهاري تجارت خارجي كشورمان حاكي است كه در سه ماهه نخست امسال بالغ بر ۷ ميليون و ۲۶۳ هزار تن كالا به ارزش ۹ ميليارد و يك ميليون دلار از طريق گمركات اجرايي وارد كشور شده كه اين رقم در مقايسه با دو ماهه نخست سال‌جاري كه طي آن ۴ ميليون و ۵۶۰ هزار تن كالا به ارزش ۵ ميليارد و ۴۹۷ ميليون دلار وارد شده بود رشد نشان مي‌دهد.

بنابر اين گزارش در دو ماهه اول سال‌جاري صادرات غيرنفتي كشورمان ۱۴ و ۶۸ صدم درصد و واردات ۱۳ و ۵۴ صدم درصد كاهش داشت.

اين گزارش حاكي است در اين مدت گاز طبيعي مايع شده به ارزش يك ميليارد و ۶۹۰ ميليون دلار، ساير گازهاي نفتي و هيدروكربورهاي گازي شكل مايع به ارزش ۴۳۴ ميليون دلار، محصولات از آهن يا فولاد غيرممزوج تخت فقط گرم نورد شده به‌صورت طومار با ۳۵۴ ميليون دلار، پروپان مايع شده با ۳۴۳ ميليون دلار و روغن‌هاي سبك و فرآورده‌ها به جز بنزين با ۲۹۱ ميليون دلار عمده‌ترين كالاهاي صادراتي و كشورهاي چين، امارات متحده عربي، عراق، جمهوري كره و هند پنج كشور عمده مقصد صادرات كالاهاي غيرنفتي بودند.

اين گزارش حاكي است طي سه ماهه اول سال‌جاري، ذرت دامي با ۲۷۲ ميليون دلار، لوبياي سويا با ۲۲۱ ميليون دلار، كنجاله سويا با ۲۱۵ ميليون دلار، برنج با ۱۹۷ ميليون دلار، قطعات منفصله جهت توليد اتومبيل سواري با ۱۶۰ ميليون دلار عمده‌ترين كالاهاي وارداتي بودند و كشورهاي چين، امارات متحده عربي، جمهوري كره، تركيه و فدراسيون روسيه پنج كشور عمده صادركننده كالا به كشورمان بوده‌اند.

شايان ذكر است كه متوسط قيمت هر تن كالاي صادراتي در اين مدت ۳۷۷ دلار و كالاي وارداتي يك هزار و ۲۳۹ دلار بوده است.